Jak chovat králíky

Na této stránce se dozvíte, jakým způsobem byste měli chovat vaše zakrslé králíčky tak, aby se jim u Vás líbilo a dožili se vysokého věku a spokojeného stáří. Pro začátek je důležité se o králících dozvědět co mají rádi, co rádi nemají a hlavně proč to tak je.

Králíci dříve sloužili lidem výhradně jako zdroj potravy a kožešin. V průběhu doby se z nich však stali i domácí mazlíčci. Z posledních sto let, kdy se králíčci chovají jako domácí zvířátka, bylo vyšlechtěno neuvěřitelné množství velikostí barev a druhů těchto nádherných zvířátek. 

Je králík hlodavec?

Zajímavostí, kterou ne všichni vědí je, že ačkoliv by se to mohlo na první pohled zdát zřejmé, králíci nejsou hlodavci. Králíky a jim blízce příbuzné zajíce zoologové řadí do řádu zajíců. Hlavními rozdíly, kterými se zajíci od hlodavců vyznačují je to, že hlodavci si dokáží jídlo přidržovat předními tlapkami kdežto zvířátka z čeledi zajíců jídlo přežvykují krouživým pohybem a dokáží se natáhnout podobně jako to dělají kočky. Nejvíce překvapujícím zjištěním tedy je, že jsou králíčci spíše příbuzní kopytníkům než hlodavcům!

Zdomácnění králíka

Králíci postupně zdomácňovali v několika posledních staletích, kdy je lidé začali chovat ve chlévech, což byla pro králíky taková změna, že začali dorůstat mnohem větších rozměrů než králíci divocí. Později lidé začali králíky pěstit a začali vznikat okrasné druhy, určené přímo k chovu. První zakrslí králíci pak byly na výstavě předvedení v roce 1884.

Zakrslí berani

Tito králíci nejsou přes svůj jasný název králíky zakrslými, protože neobsahují gen zakrslosti. Tito králíci jsou oproti ostatním zakrslíkům obvykle těžší, ale naopak jsou lehčí, než takzvaní malý berani. Zemí původu zakrslých beranů je Holandsko, kde byli vyšlechtěni a poprvé představeni. Historie těchto králíčků spadá do roku 1952, kdy byl světu představen první z nich. Berani jsou tipičtí především svými visícími oušky, kterými připomínají malého beránka.

comments powered by Disqus