Na co si dát pozor před pořízením?

Existuje celá řada doporučení, která byste měli zvážit před tím, než si králíčka pořídíte. Jde o doporučení konkrétní, tedy ta, která jsou specifická pro králíčky, tak o doporučení obecná, která platí ať už si budete chtít pořídit většinu zvířátek.

Před pořízením byste měli uvažovat následující:

  1. Králíček a děti - ve většině případů jsou děti iniciátory pořízení tohoto zvířátka. Je dobré si ale položit otázku, zda se o tato zvířátka děti dokáží opravdu postarat, zda jejich prvotní nadšení neopadne rychleji, než přišlo. Pak se o něj budete muset Vy jako rodič postarat.
  2. Králíček a místo - záleží hlavně na velikosti Vašeho králíčka. Určitě bude potřeba větší klec, která se určitě nehodí do malých pokojů. Před pořízením si tedy pro jistotu ujasněte, kde králíček bude, vhodným místem je určitě polostín tak, aby slunce z okna nepálilo přímo na králíčka.
  3. Čistotnost králíčka - přestože jsou králíčci poměrně čistotná zvířátka, nedá se říci, že by takový byli úplně všichni. Před pořízením si tedy opět položte otázku, nebude mi vadit nepořádek, který po sobě zvířátko bude zanechávat?
  4. Dlouhodobost - králíčci se mohou dožít až osmi let. To je poměrně dlouhá doba, kterou s tímto zvířátkem musíte počítat. Musíte s ním počítat pokud pojedete na dovolenou, pokud budete nemocní, když se Vám nebude dařit v práci nebo ve škole, králíček zde bude pořád a bude vyžadovat Vaši péči. Zvládnete to?
  5. Alergie - zjistěte před nákupem tohoto zvířátka, zda na něj někdo z vaší rodiny není alergický. Po nákupu již bude pozdě. 
  6. Ostatní členové rodiny - máte doma další zvířátka? Pejsky, kočičky, ptáčky, morčata, křečky, rybyčky.. Bude se králíček s těmito zvířátky snášet? Snad kromě rybiček je třeba se zamyslet nad koexistencí těchto zvířátek. Viz dále

Králíček a další zvířátka

Jak již bylo naznačeno v bodu 6. je třeba myslet na to, aby se náš nový obyvatel cítil dobře a nelezl si na nervy s nějakým ze stávajících obyvatel. Obecně je těžké říct, že toto zvíře bude s králíčkem v rozporu a toto ne. Platí ovšem následující doporučení:

  • Králíček a pes - psa je třeba nučit toleranci ke králíčkovi. Někteří psi, jako napřílad zlatí a labradorší retrívři, mají k "přátelství" s králíčky poměrně dobré sklony. Větší problém býva se staršími psy a těmi, kteří jsou zvyklí být středem pozornosti, zde je třeba si dát pozor, aby se pes necítil ukřivděný
  • Králík a morče - tyto dva druhy se většinou velmi dobře snáší a je možné je chovat v jedné kleci. Ovšem pokud dojde ke střetu, králík většinou vyhrává a morčátka to odnáší nepříjemnými pokousaninami. Je tedy důležité hlídat jejich soužití hlavně na samém začátku. Problémy také mohou nastat, pokud dáte nevykastrovaného samečka k morčátkům. V tomto případě může králík být pro morčata velmi nepříjemným společníkem.
  • Králíci a ptáci - problém může vzniknout v případě, že se jedná o ptáky, kteří hlasitě a neustále zpívají. Králík má velmi citlivý sluch a takový zpěv by mu mohl velmi vadit. V tomto případě je pak třeba zvířátka umístit do různých pokojů. 
  • Králík a kočka - toto soužití patří k jedno z nejvíce nevyspitatelných. Problémem je to, že kočky není možné důsledně vychovat. Je tedy možné, že vaše kočka bude nezřízeně králíčka prohánět po bytě nebo na něj v kleci dorážet. Králík by se měl důsledně vyhnout styku s cizími neočkovanými kočkami.

Máte vy nějaké další postřehy k tomu, na co si dát pozor před pořízením králíčka? Napište níže v diskuzi.

comments powered by Disqus