Příznaky a nemoci zakrslých králíků

Zácpa - Králíček vysedává s nahrbeným hřbetem, nadmutým bříškem a nežere. Prevence: předcházejte nachlazení, předcházejte tomu aby králíček snědl nevhodné žrádlo, pokojové kytky, látku, lepenka aj. Postup léčby: dejte králíčkovy dostatek vody, salátek, mrkvičku a zařiďte, aby měl pohyb který pomůže zotavení. Delší dobu trvající zácpa - navštívit zvěrolékaře. Občas se při kokcidioze střídá průjem a zácpa. je dobré tuto možnost prověřit.  

Kokcidióza - Je nejfrekventovanější a zároveň nejznámější nemoci králíčků. Vyskytuje se buď ve formě střevní či jaterní (známé bílé uzlíky na játrech). K onemocnění dojde stravou a nakaženým výkaly, načež většina starších králíčků jsou nositelé kokcidií. Obvyklými symptomy jsou nechuť k jídlu, netečnost, průjem, hubnutí, plynatost a skřípání zuby. U mladších králíčků většinou končí smrtí u starších přechází do chronické formy, kdy králíček sice neumře, ale také nevyroste a je nositelem.  Léčení je možné pomocí: Sulfacox, Trisulmix, ESB3, Klozanit, nejlépe preventivně. Z lidových prostředků je možno použít pelyněk černobýl, vratič obecný, případně „octovou vodu“. 

Králičí mor - Jde o krvavý zánět plic způsobený viry. Poměrně nová nemoc známa u nás od roku 1988. Objevilo se nejspíš v Číně zmutováním ze začátku neškodného viru. K nemoci jsou náchylní hlavně starší králíčci u mláďat většinou probíhá naprosto bez příznaků. Rozšiřuje se především přímým stykem, ale dokonce nakaženou stravou, věcmi využívanými v chovu a hmyzem. Po inkubační době 1-2 dny dojde k rychlému úmrtí většinou bez výrazných klinických změn. Můžeme si všimnout netečnosti, králíčci nejí, jsou malátní, občas je možné si všimnout výtoku z nosu, pískotu a křečí. Úmrtí je až 80-100% stavu.  Prevencí proti této chorobě je očkování králíčků.

Rýma - Bakteriální nemoc s odlišným průběhem. V průběhu perakutní fázi následuje uhynutí do 2-4 dní s podobnými příznaky jak mor. Častější je silný, až chronický projev nemoci s typickým odfrkáváním a výtokem z nosánku popřípadě z očí doprovázené postupným vyhubnutím. Choroba se rozšiřuje výkaly nemocných králíčků dokonce nepřímo stravou vodou. Obvyklým zdrojem je nakupování králíčků ze zamořeného chovu.  

Ušní svrab - Je nejčastější ektoparazitóza králíčků. Původcem jsou nakažení králíčci, u kterých má za následek zánět vnějšího zvukovodu, ale může se přemístit dokonce do středního ucha a způsobit náklon hlavičky na stranu. Zvukovod a později dokonce ušní boltec jsou zaplněny hnědočerným výpotkem který králíčka dráždí a ten třese hlavičkou.  

comments powered by Disqus